Czy można nie płacić składek ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w skrócie ZUS, to państwowa instytucja, która – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się realizacją podstawowych ubezpieczeń społecznych. Jako dysponent Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pobiera składki ubezpieczeniowe, obowiązkowe dla wszystkich pracujących. Wiele osób nie wierzy jednak w to, że emerytury, które czekają na nich na starość będą wówczas cokolwiek warte. Niestety, system jest obowiązkowy, nie można się z niego wypisać.

Oczywiście najprościej byłoby ominąć ZUS nie rejestrując swojej j pracy w żadnej formie, ale jest to nielegalne i grozi sankcjami, takiego rozwiązania więc nie polecamy. Na szczęście są jednak legalne sposoby, które pozwolą przynajmniej trochę zaoszczędzić na tym wydatku.

Pierwsza rzecz, to założenie własnej działalności gospodarczej. Składki ZUS wpisuje się wówczas w koszty działalności, co sprawia, że przynajmniej częściowo pieniądze te do nas wracają. Oprócz tego założenie działalności daje wiele innych oszczędności, ponieważ w koszty działalności wlicza się opłaty za telefon, internet itp. Osoby, które dopiero otwierają firmy mogą liczyć na niższe składki ZUS, które wynoszą ok. 400 zł łącznie ze składką zdrowotną.

Od niedawna istnieje również inna możliwość. Należy zatrudnić się na 1/4 etatu, a następnie założyć działalność gospodarczą. Składka ubezpieczeniowa, płacona przez pracodawcę będzie minimalna, zaś samemu będziemy tylko opłacać ubezpieczenie zdrowotne.

Inną możliwością jest wyjazd, lub zarejestrowanie działalności zagranicą. Jeżeli uda się przeprowadzić rejestrację firmy (warto znać przynajmniej język angielski), to możemy wybrać w którym kraju chcemy się ubezpieczyć i opodatkować. Przy dobrym wyborze również zyskujemy kilka procent na samej składce.

Możliwym wyjściem jest zatrudnić za granicą i tam opłacać składki natomiast prowadzić działalność w Polsce. Aktualnie powstaje coraz więcej firm, które zajmują się takimi procedurami. Dzięki temu można liczyć na niższy ZUS.

Ten artykuł znaleziono w Google dzieki tym słowom kluczowym:

 • czy mozna nie płacic zus
 • 1/4 etatu zus
 • czy mozna płacic tylko samą składkę zdrowotną
 • zus 1/4 etatu 2012
 • 1/4 etatu zus 2012
 • czy można płacić tylko składkę zdrowotną
 • czy można samemu opłacać ubezpieczenie zdrowotne
 • czy można samemu opłacać składki zdrowotne
 • emeryt otwiera działalność gospodarczą
 • własna firma na 1/4 etatu

Odpowiedzi: 3 do wpisu “Czy można nie płacić składek ZUS?”

 1. Maciek pisze:

  Jest jeszcze jeden sposób żeby nie płacić ZUSu, można zostać rolnikiem i płacić groszowy KRUS. Niestety z tym zabiegiem wiąże się trochę kosztów (trzeba kupić kawałek pola pod „uprawę”) i formalności. Oczywiście przy płaceniu najniższej składki nasza krusowska emerytura też będzie głodowa, także nie wiem czy warto.

 2. BHP owiec pisze:

  W mojej firmie jest sporo pracowników, którzy zatrudnieni są na cześć etatu – 1/4 dokładnie, i mają jeszcze swoje firmy – prowadza działalność. To chyba dobry sposób, choć pewnie nie w każdej branży do wykorzystania.

Zostaw odpowiedź

Why ask?

More in Działalność gospodarcza (17 of 41 articles)


Program do fakturowania przyda się każdemu właścicielowi firmy. Najpierw jednak przedsiębiorca musi dokonać wyboru jaki program do faktur wybrać. ...